Japonia, altă planetă: cazul care ne arată ce înseamnă decența și bunul simț

0
28

Sportul ne oferă încă un exemplu concret în ceea ce privește decența și bunul simț, calități specifice japonezilor. În weeekend, naționala acestei țări a fost învinsă în sferturile Cupei Asiei de Iran. După un meci spectaculos pe Education City, la Doha, iranienii s-au impus cu 2-1, deși formația niponă a condus cu 1-0 la pauză. Golul decisiv a venit în minutul 90+6 după un penalty acordat de arbitrul chinez, Ma Ning.

Ce au făcut japonezii prin căpitanul lor, Wataru Endo? În primul rând, au recunoscut superioritatea echipei Iranului, apoi le-au cerut scuze fanilor și, finalmente, au reamintit că, în ciuda eliminării, obiectivul lor principal, și anume câștigarea Mondialului de fotbal, rămâne un proiect la care vor munci în următorii ani.